• Reklama

PIELĘGNACJA WŁOSÓW

Kiedy już zeszczuplejemy, chciałybyśmy jeszcze to i owo poprawić. Tu piszemy, w jaki sposób sobie z tym poradzić.

PIELĘGNACJA WŁOSÓW

Postprzez BeataR83 » sierpnia 22nd, 2012, 1:49 pm

Mam kręcone włosy, ale ciągle mi się puszą i w końcu postanowiłam na http://wizaz.pl/forum/ poszukać cennych informacji dotyczących pielęgnacji fal i loków.
Na drobry początek zacytuję kilka niezbednych info z tego forum a nastepnie zamieszczę zdjęcie swoich kręciołów i zrobię listę pierwszych kosmetyków, którymi zaczynam pielęgnację i będę na bierząco informować Was o postępach...
Posiadaczki takich włosów albo znawców w tym temacie oczywiście zapraszam do dyskusji :mrgreen:

"Podstawy podstaw:
4-etapowy program pielęgnacyjny (dostosowany do własnych potrzeb)
1. prawidłowe mycie i oczyszczanie
2. odżywianie (nawilżanie, wzmacnianie)
3. zabezpieczanie (będące jednoczesnie odżywianiem, bowiem chodzi o nakładanie odżywki bez splukiwania)
4. stylizacja
Pierwsze etapy programu to elementy stałe i niezbywalne (można dodać maskę czy olejowanie przed myciem). Jedynie ze stylizacji można zrezygnować"
Ostatnio edytowano sierpnia 22nd, 2012, 1:54 pm przez BeataR83, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez BeataR83 » sierpnia 22nd, 2012, 1:50 pm

"AD. 1 prawidłowe mycie - czyli szampony, szampony delikatne i odzywki-myjadła
Polega ono na doborze deliktanych detergentów (szczegółowo o detergentach), które nie pozbawią włosów naturalnej ochrony i technik mycia. W tym celu zaleca się 2 sposoby oczyszczania:
a - mycie włosów odzywką
b - mycie z zastosowaniem metody OMO

Do stosowanie obu metod można przystąpić dopiero po dokładnym oczyszczeniu włosów i skalpu. Należy to uczynić szczególnie wtedy, gdy były używane przez nas kosmetyki z silikonami. Najlepszy na to sposobem będzie dodanie do szamponu, którym dotąd myłyśmy głowę, sody oczyszczonej lub aspiryny.
Można równiez użyć najzwyklejszego szamponu (Barwa, Familijny, Eva Rzepa) i to nim umyć włosy.
Pamiętajmy też o oczyszczaniu włosów prostym szamponem raz na jakiś czas, by zmyć nabudowane składniki - proteiny, polimery i oleje.

ad. a - do mycia odżywka używamy odżywki o najprostszym składzie - bez silikonów, protein, nawilżaczy. Prawidłowość jest taka, że najlepiej spisują się najtańsze z odżywek, co zresztą trzeba mieć na uwadze, ponieważ używamy odżywki więcej niż szamponu. Jednak nie wszystkie tanie odżywki nadają się do mycia.
Produkty z CG (w tym produkty do mycia)

Odżywkę nakładamy obficie na mokre włosy i skalp - cały czas masując skórę głowy. Pozostawiamy ją chwilkę na włosach, po czym słukujemy obficie, wciąż delikatnie masując skalp.
Dla tych które nie są przekonane co do tej metody lub chcą poczytać jeszcze więcej: dodatkowe informacje w tej kwestii.
Odpowiedzi na najcześciej zadawane pytania w kwestii mycia odżywką znajdziesz w FAQ

ad.b - mycie włosów metodą OMO(odżywkowanie, mycie odżywkowanie) - krótki opis tej metody
Pierwszą odżywkę nakładamy od ucha do dołu (rodzaje odżywek jak do metody mycia samą odżywką), 2 odzywka dowolna - według uznania .
Szampon może być z detergentami (ale nie musi), o ile nie będziemy maziać nim całych włosów. Spłukując go ze skalpu, najlepiej resztę włosów trzymać w garści abo luźno związać, by jego piana nie spływała po kudełkach"
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez BeataR83 » sierpnia 22nd, 2012, 1:51 pm

AD. 2.Odżywianie, nawilżanie i regeneracja włosów kręconych w pielęgnacji bez silikonów - czyli maski i odżywki
By wzmocnić kręcone i jednocześnie uczynić je pięknymi, niezbędnym jest dostarczenie im skladników odżywczych, nawilżających i regenerujących. Tym składnikom towarzysza jednak zwykle polimery, dzięki którym włosy mają wyglądac na zdrowsze i błyszczące, a produkt ma się łatwiej rozprowadzać na włosie.
Metoda CG, na ktorej opiera się pielęgnacja kręconych, zakłada rezygnację z większości polimerów stosowanych we współczesnych kosmetykach. Do tej grupy polimerów należą:
- silikony,
- polyquaternia i quaternia (pq i q)
- PVP i inne copolymery.

Dlaczego pielęgnacja bez silikonów?
Silikony mają w większości dostępnych źródeł złą prasę, nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Umiejętne ich stosowanie może przynieść naszym włosom więcej dobrego niż złego, jednak pielęgnacja z ich użyciem to zawsze sprawa osobnicza, wymagająca nadto sporej wiedzy o własnych włosach.

Pierwsze źródło, na które się powoływałyśmy, jak choćby Laboratorium Urody nieco odstręczało od stosowania ich w pielęgnacji. Winniśmy im jednak rehabilitację, bowiem nie wszystkie nabudowuja się na włosie, blokując dostęp substancji odżywczych.

Niezaprzeczalnym faktem jest, że silikony - czyli grupa polimerów z charakterystycznym ugrupowaniem Si-O - powlekają włosy rodzajem filmu, który stwarza iluzję równej powierzchni, a co za tym idzie - błyszczących i zdrowych włosów. Oznacza to, że działają one kondycjonująco. Dla włosów suchych z natury, zniszczonych, poddawanych licznym zabiegom stylizacyjnym wydają się być idealnym rozwiązaniem. Problem jednak w tym, że większość z nich nie rozpuszcza się w wodzie, co niemal całkowicie wyklucza je z metody CG. Trzeba zaznaczyć, że niektóre z tych polimerów usuwa się przy pomocy silnych detergentów, które jednocześnie pozbawiają włosy cennych lipidów, jak choćby chroniącego je sebum. Skutkiem tego jest postępujące wysuszenie włosów, bowiem brak bariery lipidowej sprawia, że cenna woda wyparowuje z włosa bez przeszkód. By temu zapobiec ponownie sięgamy po odżywkę z silikonem i tak oto wpadamy w błędne koło.
Jeżeli nie usuniemy silikonów większość z nich z czasem nabuduje się na włosie, powodując ich obciążenie, przyklapnięcie oraz pozbawiając je wigoru. Z powodu wysuszenia trudno będzie też manipulować włosami podczas codziennego ich układania. Nie jest to jednak jedyny minus - warstwa polimerów może utrudniać przenikanie składników odżywiających i nawilżających do wnętrza włosa, co skutecznie obniży działanie nawet najlepiej skomponowanej odżywki.
Możliwe jest używanie silikonów i zmywanie ich co jakiś czas detergentami, jednak zdarzają się przypadki osób z wrażliwym skalpem, u których silne środki myjące wywołują świąd i wysuszenie skóry głowy. W taki przypadku lepiej stosować je z ostrożnością.

Do najpopularniejszych silikonów występujących w kosmetykach zalicza się:
dimethicony, silicone rubber, silicone latex, latex, dimethyl silicone, simethicone, dimethyl polysiloxane, dermafilm, silbar, dimethicream, poly(dimethylsiloxane), methyl silicone, dimethicone 350, good-rite, cyclomethicone - czyli ogolnie to co się kończy methicone, siloxane albo po prostu silicone.

Klasyfikacja silikonów ze względu na ich zmywalność wodą:

Wymaga jednak uzupełnienia i komentarza.
Więcej o silikonach

Dodatkowe, ale równie istotne informacje o silikonach:
ROZPUSZCZLNE W WODZIE
- dimethicone copolyol
- lauryl methicone copolyol
- hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane
- silikony z PEG na poczatku - decydującą jest cyfra/liczba widniejąca przy PEG. Zasada jest prosta - im wyższy znacznik, tym większa rozpuszczalnośc w wodzie.
Zgodnie ze źródłem każdy poniżej 4 nie rozpuszcza się w wodzie wcale, zaś powyżej 10 - bardzo dobrze.

NIEROZPUSZCZALNE W WODZIE, ŁATWO USUWANE ZA POMOCĄ ŁAGODNYCH SZAMPONOW (np. typu Hipp)
- amodimethicone ( ktory czesto jest laczony z trideceth-12 i cetrimonium chloride co jeszcze bardziej ulatwia zmywanie) - bardzo fajny silikon
- dimethicone
- dimethiconol
- beheonoxy dimethicone
- phenyl trimethicone

WYMAGAJĄCE SULFATES DO USUNIĘCIA
- simethicone
- trimethicone
- trimethylsilylamodimethic one
- trimethylsiloxysilicates

ODPAROWUJĄCE Z WŁOSA, (do zmycia wystarczy odżwyka)
- cyclomethicone (link 2 o cyclomethicone)
- cyclopentasiloxane
- cyclotetrasiloxane
- cyclohexasiloxane
- octamethyl cyclotetrasiloxane

Watek o produktach do włosów bez silikonów


Nie samymi silikonami jednak należy się przejmować w doborze odpowiednich kosmetyków do włosów kręconych. Równie istotne są kationowe polimery jakimi są poly- i quaternia.
Pieszczotliwie nazywane POLYQUATS I QUATS (pq i q) jako naładowane pozytywnie przylegają z łatwością do włosów o ładunku negatywnym. Pq oraz q przylega więc znakomicie, szczególnie dobrze zaś do włosów poddawanych wszelkim zabiegom chemicznym. Kręconowłosa blogerka porownuje je nawet do gumy, która przykleja się do naszych ulubionych butów podczas spaceru. Efektywne ich usuwanie zapewniają zwykłe szampony i sól, jednak 70-procentowe oczyszczenie uzyskamy dopiero po 30-minutowym myciu w silnym śdorku oczyszczającym.
Najczęściej spotykany w produktach kosmetycznych pq-10 w sąsiedztwie magnesium sulfate nie będzie się jednak nabudowywać tak samo skutecznie jak bez wspomnianego towarzysza.

Temat pq i q możemy jednak na dziś uznać za nie do końca zbadany. Nadal poszukujemy źródeł, które pozowlą nam na bezpieczne ich używanie, tak jak to mozemy robić dziś z silikonami.
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez BeataR83 » sierpnia 22nd, 2012, 1:52 pm

AD 3 i 4. Zabezpieczanie i stylizacja, czyli o odżywkach bez spłukiwania, żelach, kremach i balsamach do stylizacji
Właściwy proces stylizacji zaczyna się tuż po ostatnim płukaniu włosów, dlatego też oba punkty opracujemy lącznie.
By utrzymać we włosach odpowiedni poziom nawilżenia i uniknąc ich puszenia, warto nałożyć odżywkę bez spłukiwania. Działa nie tylko zabezpieczająco, lecz także odżywiająco.
Również w tym momencie pamiętajmy o właściwych kosmetykach - chroniących przed ciepłem, promieniami słońca, czy niechcianym puszeniem. Pomogą nam w tym emolienty i silikony.
Dobrze dobrane polimery podkreślą skręt włosa i utrwalą go.
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez BeataR83 » sierpnia 22nd, 2012, 5:40 pm

Oto lista pierwszych kosmetyków do właściwej pielęgnacji kręciołów :
1. Szampon do oczyszczania Alterra migdał i jojoba (Rossmann)
Obrazek
2. Odżywka do mycia włosów: Isana Glattungs - Spulung (różowa) (Rossman)
isana.JPG

3. Odżywka do odżywiania: Alterra Granat (Rossmann) do spłukania
Obrazek
4. Odżywka bez spłukiwania: Joanna Naturia z lnem i rumiankiem
Obrazek
5. Do stylizacji : żel dla mężczyzn :mrgreen: Isana czarny (Rossmann)
Obrazek
6. Grzebień z szerokim rozstawem zębów
No i zamówiłam jeszcze odżywkę do wcierek (cokolwiek to znaczy)
7. Jantar
Obrazek


W planie mam jeszcze kupić olej z jojoba lub kokosowy, migdałowy do olejowania włosów :roll:


Dzisiaj zrobiłam pierwszą pielęgnację...nałożyłam to wszystko, osuszałam włosy koszulką bawełnianą. Jak włosy wyschną dodam zdjęcia moich kręciołów :rotfl: Będę regularnie ofocać hery, żeby sprawdzić jaka jest różnica :swi:
Ostatnio edytowano sierpnia 22nd, 2012, 7:32 pm przez Ally, łącznie edytowano 1 raz
Powód: edycja drugiego zdjęcia
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez BeataR83 » sierpnia 22nd, 2012, 7:28 pm

Teraz foto:
1. Pierwsze zdjęcie- włosy po pielęgnacji dotychczasowej
Obrazek
2. Drugie zdjęcie - po nałożeniu tych wszystkich specyfików o których pisałam wcześniej
Obrazek


WOW jestem pod mega wrażeniem, bo w sumie po pierwszym razie nie spodziewałam się takiego efektu :mrgreen: Ciekawe jak będą wyglądały jutro, po spaniu :think:
Warto poświęcić włoskom trochę czasu! Mam nadzieję, ze stanie się to moim rytuałem!
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez Ally » sierpnia 22nd, 2012, 7:34 pm

po nałożeniu tych wszystkich specyfików? Serio wszystkich???
Sporo ich.
Ale włosy na drugiej fotce :ok:
"Lepiej żeby mnie nienawidzili, takim, jakim jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę."

***start: 95 kg ***cel: 65 kg ***IV faza od 18.11.2011***
Avatar użytkownika
Ally

BANITA SICZOWY
 
Posty: 13998
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 10:42 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez BeataR83 » sierpnia 22nd, 2012, 7:48 pm

Tak wszystkich (tylko bez JAntara bo dopiero zamowiona)
Ja jak zaczelam czytac to też myslalam o tym że strasznie duzo tego trzeba nakladac, ale krecone sa bardzo suche i widocznie takie nawilzanie im sluzy :)
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez Jim » sierpnia 22nd, 2012, 8:59 pm

Wow, ale efekt :love:
Mój mąż ma kręcone włosy,ale nosi się krotko, choć kiedyś miał długie. Używał wtedy odżywki, śmieszny był, jak zalpał, że to nie babska fanaberia tylko konieczność :haha:
Ostatnio edytowano sierpnia 22nd, 2012, 9:28 pm przez Jim, łącznie edytowano 1 raz
STAN: stabilny
od 1.07.2011 na czwartej fazie


kto ogląda niebo w wodzie, widzi ryby na drzewach
przysłowie chińskie
Jim

BANITA SICZOWY
 
Posty: 6790
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 11:27 pm

Re: PIELĘGNACJA WŁOSÓW KRĘCONYCH

Postprzez anqa » sierpnia 22nd, 2012, 9:25 pm

hej, zaglądam, ale jak Klaudia wróci to też jej zapodam niech sobie poczyta.....fajny pomysł.....włosy na 2 fotce super- różnicę widać i to bardzo.....Jesli mogę podpowiedzieć to jest też jakaś taka chyba odżywka do kręconych z Nivea....w łososiowej lekko jakby harmonijkowej butelce.....Klaudia ma i sobie chwali....a poleciła jej moja koleżanka, która ma burzę loków..... :)
[url][url=http://www.suwaczki.com/]Obrazek[/url][/url]

Obrazek
anqa

KUCHMISTRZ SICZY
 
Posty: 21228
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 12:08 am
Lokalizacja: Kwidzyn

Następna strona

Powrót do Piękne ciało to niemało!

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość