• Reklama

Dlaczego chcesz być gruba?

Już starożytni odkryli związek między ciałem a duszą. Tu opisujemy skomplikowane zależności między odchudzaniem się a psychiką

Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez E-Day » czerwca 2nd, 2012, 6:09 pm

Wpadła mi w ręce książeczka Doroty Saneckiej o tym tytule. Polecam. Autorka stawia kilka ważkich pytań, na które warto choć spróbować odpowiedzieć sobie samemu, do lustra.

Co DAJE nam bycie grubasem?
CO tracimy razem z kilogramami?
W czym nadwaga nam jest pomocna?
Co "załatwiają" za nas nasze kilogramy?

"Jem, choć wprawdzie nie jestem głodna, ale czegoś mi brak" - dzięki temu nie trzeba się wysilać, aby rozpoznać i zaspokoić swoją prawdziwą potrzebę. Wystarczy ją zajeść.
"Jestem gruba, więc nic mi się nie należy" - dzięki temu nie trzeba walczyć o swoje. W końcu grubas powinien dziękować, że przez chwilę nie jest obiektem drwin. Jego potrzeby są nieistotne.
"Nic mi nie wychodzi, bo jestem gruba" - a zatem nie ma sensu się starać, aby zrobić cokolwiek. I tak nie wyjdzie. Można się nie wysilać i zająć jedzeniem.
"Kiedyś, gdy już będę szczupła..." - wieczne odkładanie życia "na potem". Od jutra, od poniedziałku, od Nowego Roku wezmę się za siebie i schudnę. A potem zrobię maturę, prawo jazdy, nauczę się tańczyć, zawalczę o lepszą pracę i znajdę faceta, który będzie mnie wart. Ale to potem, kiedy już schudnę. Jeszcze nie teraz, jeszcze nie dziś.

Naprawdę, warto, choć nie musi to być łatwa lektura!
Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych
Stendhal
Avatar użytkownika
E-Day

ADMINISTRATOR
 
Posty: 7819
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 7:10 pm
Lokalizacja: Mikołów

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez Ruda2108 » czerwca 3rd, 2012, 9:59 pm

do mnie to zupełnie nie pasuje
ale pewnie wiele osób pod tym się podpisze ....
:kawa:
Avatar użytkownika
Ruda2108

DUMA SICZY
 
Posty: 28441
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 6:35 am

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez E-Day » czerwca 4th, 2012, 7:34 am

Dla mnie kluczowe okazuje się pytanie "Czy zawsze sięgam po jedzenia dlatego, że jestem głodna?"
Kluczowe jest, jakie potrzeby chcemy zaspokoić za pomocą jedzenia.
Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych
Stendhal
Avatar użytkownika
E-Day

ADMINISTRATOR
 
Posty: 7819
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 7:10 pm
Lokalizacja: Mikołów

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez mary74 » czerwca 4th, 2012, 8:57 am

Jestem gruba , bo jestem grzeczna dziewczynką i jak ktoś mnie częstuje to nie odmawiam :sorry: :uns:
Avatar użytkownika
mary74

BANITA
 
Posty: 1895
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 10:55 am

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez latosia » czerwca 4th, 2012, 8:47 pm

Może to nie argument, ale poprostu lubie jesc :ops:
Ale robie wszystko i oszczedzam sie, zebym nie musiała znowu mówic "Ale to potem"
bo obiema rekami sie pod tym podpisuje i juz nie chce tego przechodzic.
Avatar użytkownika
latosia

BANITA SICZOWY
 
Posty: 31752
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 11:04 pm

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez Ally » czerwca 4th, 2012, 9:13 pm

E-Day napisał(a):Dla mnie kluczowe okazuje się pytanie "Czy zawsze sięgam po jedzenia dlatego, że jestem głodna?"
Kluczowe jest, jakie potrzeby chcemy zaspokoić za pomocą jedzenia.

nudę i smutek.
Jak jestem nieszczęśliwa to tyję.
Na szczęście: "ale to juz było...." ;)
"Lepiej żeby mnie nienawidzili, takim, jakim jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę."

***start: 95 kg ***cel: 65 kg ***IV faza od 18.11.2011***
Avatar użytkownika
Ally

BANITA SICZOWY
 
Posty: 13998
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 10:42 pm

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez pilateska » czerwca 5th, 2012, 8:40 am

Nie chcę być gruba... ale grubasowi wolno jeść! Bez ograniczeń, bez wyrzeczeń. Grubas ma ochotę to sięga po tabliczkę czekolady czy hamburgera. I nikt się temu nie dziwi.
Siebie uważam za odchudzonego grubasa, bo mam zapędy na opychanie się, ale Inni wtedy zabijają mnie wzrokiem, prawią morały itp. Mimo to czasem robię sobie "dzień grubasa" i jem wszystko na co mam ochotę, czekoladę zagryzam lodami, frytkami i kluskami z masełkiem :roll:
6 lat po Diecie Dukana Obrazek
od września 2017 - 2xME
Avatar użytkownika
pilateska

BANITA SICZOWY
 
Posty: 30430
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 11:54 am

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez Jim » czerwca 5th, 2012, 10:56 am

mary74 napisał(a):Jestem gruba , bo jestem grzeczna dziewczynką i jak ktoś mnie częstuje to nie odmawiam :sorry: :uns:
Coś jest na rzeczy. Niedawno wpadła mi w księgarni w ręce książkę Karen R.Koenig Grzeczne dziewczynki kończą z nadwagą Jest też podtytuł: Nie musisz być zawsze miła i ... gruba! I on mnie powalił swoja trafnością. Nie czytałam tej książki, choć już po tytule wiedziałam, że jest dla mnie. Może jednak sięgnę po nią, bo mimo, że nadwagi już nie mam, to jej przyczyna pozostała.

Jak często zdarzało ci się myśleć NIE i mówić TAK? Ile razy, myśląc o sałatce z owoców, zamówiłaś sernik?
Czasami dieta i ćwiczenia nie wystarczą. Wiele kobiet za dużo nakłada sobie na talerz (dosłownie i w przenośni). Tym, które zamiast siebie na pierwszym miejscu stawiają innych psychoterapeutka Karen R. Koenig wyjaśnia związek między byciem "miłą" i nadmiernym jedzeniem, a także udziela konkretnych rad, jak stracić dodatkowy bagaż - fizyczny i emocjonalny. Wykonaj quiz "Jak miła dziewczynką jesteś ?" i oceń, czy osobowość "dobrej dziewczynki" nie sabotuje przypadkiem prób stracenia na wadze.
Karen R.Koenig psychoterapeutka, ekspert od emocjonalnego żywienia, wyjaśnia zależność między emocjami a zbędnymi kilogramami. Kobietom z nadwagą daje cenne, szczegółowe wskazówki, jak zrzucić dodatkowy bagaż - zarówno emocjonalny, jak i fizyczny - stając się bardziej asertywną we wszystkich aspektach życia. Autorka oferuje czytelniczkom psychoterapię, z wielkim zaangażowaniem prowadząc je strona po stronie, krok po kroku do sukcesu i poznania realnego źródła nadwagi. Pokazuje biologiczny związek między tłumieniem emocji i jedzeniem, udowadniając, że często za pomocą jedzenia gasimy swoją złość, kontrolujemy agresję i łagodzimy poczucie winy - robimy to, by poczuć się lepiej. Czytelniczki znajdą tu prowokujące do myślenia quizy i pytania, które pomogą im dostrzec i zwalczyć te nawyki, które nie pozwalają im schudnąć.

(opis pochodzi z www.ezosfera.pl)

Obrazek
STAN: stabilny
od 1.07.2011 na czwartej fazie


kto ogląda niebo w wodzie, widzi ryby na drzewach
przysłowie chińskie
Jim

BANITA SICZOWY
 
Posty: 6790
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 11:27 pm

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez Ally » czerwca 5th, 2012, 11:05 am

Jim napisał(a):Jak często zdarzało ci się myśleć NIE i mówić TAK?

dokładnie :)
Aby być asertywną trzeba być pewną siebie. A trudno o to gdy się na niskie poczucie własnej wartości. Ten kto się źle czuje we własnej skórze na pewno wysokiej samooceny nie ma.

Od razu tez pomyślałam sobie jaki to jest mechanizm. Jestes gruba i sobie myślisz: "trudno, może i mam kilka kilogramów więcej ale za to jestem fajna, miła, mam poczucie humoru..."
"Lepiej żeby mnie nienawidzili, takim, jakim jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę."

***start: 95 kg ***cel: 65 kg ***IV faza od 18.11.2011***
Avatar użytkownika
Ally

BANITA SICZOWY
 
Posty: 13998
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 10:42 pm

Re: Dlaczego chcesz być gruba?

Postprzez Jim » czerwca 5th, 2012, 12:18 pm

Polecam artykuł: Dać ciału dojść do głosu, to wywiad z Justyna Domanowską-Kaczmarek. Zupelnie przypadkowo trafiłam na tę psycholożkę w sieci, kiedy rzucił mi się w oczy tytuł artykułu w Gazecie Wyborczej: Otyłość może być rodzajem pancerza - pod spodem jest coś tak kruchego, że musi być obudowane 30 kg tłuszczu.
Nie mogłam go w całości przeczytać, bo był zakodowany, ale poszukałam innych jej publikacji. W artykule, który zalinkowałam jest kilka takich stwierdzeń, które dotykają sedna sprawy. Warto przeczytać do ostatniego zdania, nie zniechęcając się przewijającym się tam tematem hipnozy, która jest metodą leczenia, bo nie o nią tu na prawdę chodzi.
STAN: stabilny
od 1.07.2011 na czwartej fazie


kto ogląda niebo w wodzie, widzi ryby na drzewach
przysłowie chińskie
Jim

BANITA SICZOWY
 
Posty: 6790
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 11:27 pm

Następna strona

Powrót do Szczupła dusza czyli szczypta psychologii

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości