• Reklama

Witaminy z grupy E

Tajemnicze symbole E, cudowne preparaty, witaminy i minerały. Paracelsus słusznie zauważył, że "wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną" - wszystko zależy od dawki. Warto wiedzieć czego można i trzeba unikać, co może nam pomóc, a co skutecznie odchudzi tylko... kieszeń!

Witaminy z grupy E

Postprzez E-Day » czerwca 2nd, 2012, 5:21 pm

Według definicji, chemiczne dodatki do żywności to związki chemiczne, które producenci dodają do produktów żywnościowych w celu stworzenia wrażenia smaku, zapachu podobnego do naturalnego, zmiany jej konsystencji i koloru bądź przedłużania terminu ważności do spożycia. Dodatki do żywności pozwalają również na tańsze jej wytwarzanie (przykładowo, dzięki nim z 1 kg mięsa można uzyskać 1,5 kg szynki, w przeciwnym wypadku - 0,5 kg).

Wszystkie te dodatki mogą mieć pochodzenie naturalne jak i sztuczne. Z tego punktu widzenia dodatki te dzieli się na:
* naturalne - pochodzące bezpośrednio z produktów naturalnych,
* identyczne z naturalnymi - syntetyzowane przez człowieka, ale o strukturze chemicznej takiej samej jak u związków naturalnych,
* sztuczne - syntetyzowane przez człowieka, o strukturze nieodpowiadającej związkom występującym naturalnie.
Podział ten nie jest ścisły, gdyż dany związek chemiczny może być produkowany różnymi metodami - może on być wyodrębniany z produktów naturalnych lub być syntezowany przez człowieka.

Na liście E nie umieszczono dodatków smakowo-zapachowych identycznych z naturalnymi, których nie trzeba dokładnie wymieniać na opakowaniu, pod warunkiem, że ich stężenie nie przekracza 1% masy produktu.
Na liście E wymieniono dodatki, które - zdaniem Komitetu Naukowego Technologii Żywności Unii Europejskiej - są bezpieczne dla zdrowia. Pamiętajmy jednak, że Paracelsus powiedział wielkie słowa: "nic nie jest trucizną i wszystko jest trucizną". Innymi słowy, dawka jest ważna. Poza tym, zastanawiając się nad stosowaniem dodatków do żywności, pamiętajmy, że ich stosowanie to wyraz pewnego kompromisu: żywność świeża, naturalna, najwyższej jakości i tania w różnych lokalizacjach i o różnych porach roku to nieosiągalny ideał. Rozsądniej jest żywność utrwalić konserwantem, niż jeść nieświeżą czy zepsutą, choć konserwanty dla zdrowia nie są obojętne. Taniej jest utrwalać żywność chemicznie niż innymi metodami. Taki kompromis jest jeszcze w miarę łatwy do zrozumienia. Nieco trudniejszy do przyjęcia jest kompromis polegający na stosowaniu substancji chemicznych poprawiających strukturę i wygląd produktu - dzięki ich zawartości jogurt, serek czy inną wędlina, przygotowana z dodatkiem wody (tańszej niż mleko czy mięso) wygląda tak dobrze, jak produkt "nierozwodniony". Ponieważ zwiększenie zawartości wody obniża walory smakowe, trzeba dodać kolejnych substancji, może i niekoniecznie z listy E, ale i tak nie zawsze dla nas korzystnych (cukier, sól...). Innymi słowy, dzięki dodatkom z listy E żywność jest tańsza i łatwiej dostępna (w sensie dystrybucji i handlu). Jednak nic za darmo - moim, osobistym i prywatnym zdaniem, kontrowersje wokół niektórych substancji z listy E są uzasadnione.

Nie sposób zapamiętać wszystkich kodów E. Można jednak przynajmniej nauczyć się rozpoznawać po numerku, jaka jest funkcja konkretnych substancji. I tak:
E100 - 199 - barwniki
E 200 - 299 - konserwanty
E 300 - 399 - przeciwutleniacze i regulatory kwasowości
E 400 - 499 - zagęszczacze, stabilizatory i emulgatory
E 500 - 599 - regulatory pH, środki przeciwzbrylające (spulchniacze),
E 600 - 699 - wzmacniacze smaku i zapachu
E 700 - 799 - antybiotyki
E 900 - 999 - różne (woski, glazury, polepszacze, gazy do pakowania, sztuczne środki słodzące, środki pianotwórcze)
E 1000 - 1599 - pozostałe, niepasujące do pozostałych kategorii (np rozpuszczalniki, dodatki zapachowe
Ostatnio edytowano czerwca 2nd, 2012, 5:25 pm przez E-Day, łącznie edytowano 3 razy
Powód: problemy z wysłaniem postu, musiałam wysyłać kawałkami
Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych
Stendhal
Avatar użytkownika
E-Day

ADMINISTRATOR
 
Posty: 7819
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 7:10 pm
Lokalizacja: Mikołów

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez Ruda2108 » czerwca 3rd, 2012, 10:01 pm

a mozesz powiedzieć które E jest najgroźniejsze ?
:kawa:
Avatar użytkownika
Ruda2108

DUMA SICZY
 
Posty: 28441
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 6:35 am

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez E-Day » czerwca 4th, 2012, 7:38 am

To nie jest takie proste, Ruda ;).
Teoretycznie każde z E dopuszczonych w UE (Polsce) do stosowania jako dodatek do żywności jest przebadane pod względem bezpieczeństwa dla zdrowia. Niemniej, kontrowersje występują.
Postaram się kolejno opisywać poszczególne grupy dodatków i wtedy będę wskazywać, która substancja budzi wątpliwości i dlaczego.
Jeśli ktoś czuje się na siłach, aby którąś z grup a choćby konkretne E rozpracować, to bardzo serdecznie zapraszam do pracy!
Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych
Stendhal
Avatar użytkownika
E-Day

ADMINISTRATOR
 
Posty: 7819
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 7:10 pm
Lokalizacja: Mikołów

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez Jim » czerwca 5th, 2012, 2:17 pm

Ja się w tym temacie nie wykażę, ale chętnie się czegoś dowiem, czekam na rozpracowanie E.
STAN: stabilny
od 1.07.2011 na czwartej fazie


kto ogląda niebo w wodzie, widzi ryby na drzewach
przysłowie chińskie
Jim

BANITA SICZOWY
 
Posty: 6790
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 11:27 pm

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez E-Day » czerwca 9th, 2012, 3:16 pm

BARWNIKI
Zacznę od barwników, czyli substancji oznaczanych kodami od E100 do E199.
Przypomnę, że substancje dodawane do żywności oznaczane kodami E mogą być naturalne (pozyskiwane z surowców naturalnych), identyczne z naturalnymi (sztuczne, ale o budowie chemicznej takiej samej jak związki spotykane w surowcach naturalnych) i syntetyczne. Same dodawanie barwników do żywności może się wydawać kontrowersyjne (np. barwienie serka "wiśniowego" barwnikiem z buraków), z drugiej strony stosowanie barwników na producentach żywności wymuszają konsumenci swoimi wyborami (ma być tanie i ładnie wyglądać). Barwienie żywności samo w sobie nie zasługuje na jakieś szczególne potępianie - w końcu same w kuchni niekiedy uatrakcyjniamy posiłki, barwiąc czy zabarwiając poszczególne dania. Ważniejsze, czego do tego celu używamy. Generalnie jednak unikałabym częstego kupowania dzieciom zbyt kolorowych łakoci.

E 100 - kurkumina
Barwa: żółta, żółtopomarańczowa. Jest pozyskiwana z kurkumy, przyprawy otrzymywanej z jednej z najstarszych roślin uprawnych - ostryżu (inne nazwy: kurkuma, szafranica). Kurkuma jest stosowana również w medycynie ludowej (nie naszej, azjatyckiej), a co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o jej zastosowaniu w medycynie jak najbardziej nowoczesnej. Najczęściej pisze się o spowalnianiu rozwoju nowotworów i choroby Alzheimera, choć spożywanie kurkumy w celu pozbycia się nowotworu raczej nie pomoże - substancja ta jest rozkładana w przewodzie pokarmowym.
Dopuszczalne dzienne spożycie: 1 mg/kg masy ciała.
Wzór chemiczny z Wikipedii: (a co będę Wam wiedzy żałować?)
Obrazek
Mój komentarz - uważam za bezpieczny barwnik, sama niekiedy stosuję kurkumę do podbarwiania ryżu.

E 101 - ryboflawina
Barwa: żółta, żółtopomarańczowa. Ciekawe, kto z Was skojarzył, że to witamina B2? W niewielkich ilościach ryboflawina jest wręcz nieodzowna do prawidłowego funkcjonowania organizmu (szczególnie skóry, oczu, błon śluzowych i układu nerwowego). Jest rozpuszczalna w wodzie, wrażliwa na promienie UV, do celów przemysłowych pozyskuje się ją z drożdży lub syntetyzuje się ją sztucznie.
Przedawkować ten związek doustnie jest dość trudno - słabe wchłanianie w jelicie uniemożliwia praktycznie wchłonięcie toksycznej dawki. W każdym razie, dzienna dopuszczalna dawka określona została na 0,5 mg/kg masy ciała.
Wzór chemiczny z Wikipedii:
Obrazek
Do E-101 zbliżone właściwościami są:
E 101a - fosforan 5'-ryboflawiny
E 106 - sól sodowa fosforanu 5'-ryboflawiny
Mój komentarz: E 101, 101a i 106 traktuję jako barwniki bezpieczne.


E 102 - tartrazyna
To substancja syntetyczna o żółtej barwie. To stosunkowo tani barwnik, stosuje się do napojów gazowanych, słodyczy, galaretek, likierów, musztardy. Substancja ta jest czynnikiem powodującym uwalnianie histaminy, jest więc niekorzystna dla astmatyków, alergików, osób nadwrażliwych na salicylany (zawarte w np. aspirynie, niektórych owocach: maliny, czarne jagody, czy w korze wierzby). W niektórych krajach jej stosowanie do żywności jest zakazane. Jest niezalecana dla dzieci, zwłaszcza w połączeniu z benzoesanami (E210 - 215) może powodować nadpobudliwość, trudności w nauce. Spotkałam nawet się z twierdzeniem, że sprzyja rozwojowi ADHD, choć nie sięgnęłam po materiały źródłowe. Dzienna dopuszczalna dawka określona została na 7,5 mg/kg masy ciała.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: unikam.

E 103 - rezorcyna
Również substancja syntetyczna, o białym kolorze. Właściwie to nie wiem, czy faktycznie ktoś ją dodaje do żywności, bo to związek bardzo bliski fenolowi i jest zwyczajnie toksyczny. Rezorcyna jest szeroko stosowana w przemyśle chemicznym i w kosmetyce. Jako składnik stosowany miejscowo, na skórę, ma działanie lecznicze (zależnie od dawki). Nie znalazłam dopuszczalnej dziennej dawki. Nadmiar jest na pewno bardzo szkodliwy. Nadmieniam, że związek ten potrafi przenikać przez skórę do krwiobiegu...
Wzór chemiczny z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: mam nadzieję, że nikt tego do jedzenia nie dodaje...

E 104 - żółcień chinolinowa
Substancja syntetyczna, o kolorze zielonawożółtym. Stosowana do lodów, galaretek, innych słodyczy. W niektórych krajach (USA, Japonia) zakazany, w Australii po czasowym wycofaniu przywrócono ją do stosowania, z kolei w UK w 2009 r. wycofano ją ze stosowania do żywności. Może powodować uwalnianie histaminy, więc powinni unikać jej alergicy i astmatycy oraz osoby nadwrażliwe na salicylany. Uważa się, że E 104 jest kancerogenna, podejrzewa się ją o przyczynianie się do nadpobudliwości u dzieci. Dopuszczalna dzienna dawka: 10mg/kg masy ciała.
Wzór chemiczny z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: unikam...

E 105 - żółcień trwała AB
Barwnik szkodliwy, zakazany w USA i w Europie.
Wzór chemiczny z Wikipedii dla ciekawych:
Obrazek
Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych
Stendhal
Avatar użytkownika
E-Day

ADMINISTRATOR
 
Posty: 7819
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 7:10 pm
Lokalizacja: Mikołów

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez E-Day » czerwca 9th, 2012, 4:20 pm

E 107 - żółcień 2G
Inne nazwy to żółcień żywnościowa 5, żółcień kwasowa 17, a zatem, jak się domyślacie, to kolejny żółty barwnik. Substancja syntetyczna. Przyczynia się do rozwoju alergii, astmy, nadpobudliwości. W wielu krajach zakazana, w tym w większości krajów UE. Jeśli chodzi o zastosowanie, barwi się nim majonez.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: kolejne świństwo do unikania

E 110 - żółcień pomarańczowa FCF
Aż nudno pisać w kółko to samo: barwnik żółtopomarańczowy, syntetyczny, stosowany do takich produktów jak: marmolady, żele, gumy do żucia, powłoki tabletek. W wielu krajach zakazany. Potwierdzono, że substancja ta przyczynia się do nasilenia objawów astmy, alergii, u dzieci powoduje nadpobudliwość. Podczas testów na zwierzętach (ale takie testy prowadzi się z wykorzystaniem naprawdę dużych stężeń badanego związku) stwierdzono, że przy dużych dawkach substancja ta sprzyja powstawaniu nowotworów nerek. Nie znalazłam potwierdzonych informacji, że działanie kancerogenne występuje u ludzi.
Dopuszczalne dzienne spożycie: 2,5 mg/kg masy ciała.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: unikać!


E 111 - oranż GGN
Barwnik o silnej, pomarańczowoczerwonej barwie. Zakazany w Europie od lat 70. zeszłego stulecia z uwagi na stwierdzoną toksyczność. Także i w Polsce nie wolno go stosować.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek


E 120 - koszenila
Inaczej kwas karminowy, karmina. Związek pozyskiwany z surowca naturalnego, z suszonych i zmielonych owadów o nazwie czerwiec kaktusowy. Rysunek z Wikipedii:
Obrazek
Kiedyś do tego celu stosowano czerwce polskie, ale barwnik z pochodzącego z Meksyku czerwca kaktusowego jest tańszy. Barwnik ten jest niezwykle trwały, nie traci koloru pod wpływem czasu i słońca. Kiedyś (do XVI w.) Polska słynęła z produkcji tego barwnika i eksportowała go na całą Europę. Zresztą i po drugiej stronie Atlantyku Aztekowie i Majowie traktowali koszenilę jako dobro wyjątkowo luksusowe.
Dodam, że 1 kilogram koszenili uzyskuje się z około 155 tys. owadów.
Z tym że nasi (i nie tylko nasi) antenaci stosowali koszenilę do barwienia tkanin.
Jeśli chodzi o zastosowanie spożywcze, koszenilą barwi się alkohole, słodycze, wsady owocowe, jogurty, polewy. Ponieważ to jest surowiec naturalny, obecne w nim zanieczyszczenia mogą powodować reakcje alergiczne.
Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 5 mg/kg masy ciała.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: nie jest to rzecz niebezpieczna, tylko obrzydliwa. Ja się tym brzydzę, choć nie uważam za szczególnie niebezpieczne czy kontrowersyjne.


E 121 - lakmus
Substancję tę pozyskuje się z kilku gatunków alg rosnących u wybrzeży Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. To barwnik, który w środowisku kwasowym przyjmuje barwę czerwoną, w zasadowym - niebieską. Stosowany w laboratoriach jako indykator ("papierek lakmusowy"). W Polsce nie wolno go stosować jako dodatek do żywności. Jest uznawany za toksyczny.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek


E 122 - azorubina
Inne nazwy: karmoizyna, chromotrop FB. Syntetyczny barwnik azowy, jak i inne substancje z tej grupy może przyczyniać się do nasilenia objawów astmy i alergii. Może - w połączeniu z benzoesanami - przyczyniać się do rozwoju ADHD u dzieci. Spotkałam się ze stwierdzeniem, że może powodować nowotworzenie, jednak wg Międzynarodowej Agencji Badania Raka "nie jest prawdopodobnym, możliwym ani potwierdzonym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi".
Dopuszczalne dzienne spożycie: 4 mg/kg masy ciała.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek


Uff, wystarczy na dziś :)
Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych
Stendhal
Avatar użytkownika
E-Day

ADMINISTRATOR
 
Posty: 7819
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 7:10 pm
Lokalizacja: Mikołów

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez Ally » czerwca 9th, 2012, 4:47 pm

niezły wykład :ok:

Odkąd dowiedziałam się skąd sią bierze koszelina boję się czytać etykietki ;)
A kurkumy też używam :tak:
"Lepiej żeby mnie nienawidzili, takim, jakim jestem, niż kochali kogoś, kim nigdy nie będę."

***start: 95 kg ***cel: 65 kg ***IV faza od 18.11.2011***
Avatar użytkownika
Ally

BANITA SICZOWY
 
Posty: 13998
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 10:42 pm

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez pilateska » czerwca 9th, 2012, 4:50 pm

ciekawie piszesz :res: będę tu zaglądać na pewno :tak:
6 lat po Diecie Dukana Obrazek
od września 2017 - 2xME
Avatar użytkownika
pilateska

BANITA SICZOWY
 
Posty: 30430
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 11:54 am

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez E-Day » czerwca 10th, 2012, 3:20 pm

Jako że witamin z gupy E mamy dostatek, czas się brać za robotę!


E 123 - Amarant
Kolejny syntetyczny barwnik z grupy azozwiązków o różowo-ciemnoczerwonym kolorze. W Polsce wolno nim barwić jedynie niektóre napoje alkoholowe i ikrę ryb, choć stosowany jest również d barwienia przetworów "porzeczkowych", galaretek, ciast itp. Stosowany do barwienia kosmetyków. Dopuszczalne dzienne spożycie (ADI) wynosi 0,5 mg/kg masy ciała.
Jako że jest to związek azowy, powodować może nasilenie objawów astmatycznych i alergicznych, zwłaszcza u osób nadwrażliwych na salicylany. W połączeniu z konserwantami z grupy benzoesanów może prowadzić do rozwoju ADHD. To jednak pikuś. U szczurów amarant powodował rozwój guzów. Wpływ kancerogenny na ludzi - podobno nie został udowodniony. Znalazłam, że może uszkadzać wątrobę i nerki, oraz - uwaga - jest teratogenny ("tworzący potwory", czyli powodujący wady rozwojowe u płodu).
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: unikać, zwłaszcza jeśli się planuje dzieciątko...

E 124 - Czerwień koszenilowa
Znany też jako Czerwień A, Jasny Szkarłat 4R. Syntetyczny związek azowy o ciemnoczerwonym kolorze. Uwaga! To NIE JEST to samo, co koszenila, ten związek ma zupełnie inny charakter. Stosuje się do ciast i galaretek w proszku, dżemów, polew deserowych, zup pomidorowych, napojów, lodów, a także do barwienia skorupek jaj. Jak inne barwniki azowe, może powodować nasilenie objawów astmatycznych i alergicznych, zwłaszcza u osób nadwrażliwych na salicylany. W połączeniu z konserwantami z grupy benzoesanów może prowadzić do rozwoju ADHD. Znalazłam też infromacje (trochę niejednoznaczne), że możliwe jest działanie kancerogenne (rakotwórcze). Dopuszczalne dzienne spożycie (ADI) wynosi 4 mg/kg masy ciała.
Aha, w USA, Finlandii i Norwegii jest zabroniony.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: raczej unikać.

E 125 - Szkarłat GN
Syntetyczny, czerwony barwnik z grupy związków azowych. W Polsce jest zakazany do stosowania do żywności, choć ogólnie stosuje się go do barwienia owoców kandyzowanych. Przyjmuję więc, że wykazano szkodliwe działanie.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: nie powinniśmy tego w polskiej żywności znaleźć.

E 126 - Pąs 6R
Syntetyczny, ciemnoczerwony barwnik z grupy związków azowych. W Polsce jest zakazany do stosowania do żywności. Stosuje się go w histologii do wybarwiania preparatów. Przyjmuję więc, że wykazano szkodliwe działanie.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: nie powinniśmy tego w polskiej żywności znaleźć.

E 127 - Erytrozyna
Znana też jako Food Red 14 i tetrajodofluoresceina. Syntetyczny związek azowy o wiśniowoczerwonym kolorze.
Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 0,1 mg/kg masy ciała (już to ADI o czymś świadczy, nie?).
W niektórych krajach jest zabroniony, w Polsce wolno go używać tylko do barwienia wiśni kandyzowanych i wiśni koktajlowych (barwnik ten jest dozwolony tylko ze względu na to, że jest jedynym, który nadaje się do barwienia wiśni poprzez namaczanie. Po użyciu innych barwników wydostają się one z wisienek i zabarwiają syrop oraz wszystkie pozostałe owoce zawarte w tym syropie.). Jak inne barwniki azowe, może powodować nasilenie objawów astmatycznych i alergicznych, zwłaszcza u osób nadwrażliwych na salicylany. Inne możliwe szkodliwe działania: problemy z koncentracją, zakłócenia w metabolizmie jodu i światłowstręt u osób nadwrażliwych na światło. Znalazłam też dane, że może niekorzystnie wpływać na wątrobę, tarczycę, nerki, upośledzać płodność. Jeśli chodzi o rakotwórczość - brak jednoznacznych danych.
Wzór z Wikipedii:
Obrazek
Mój komentarz: kolejne świństwo.
Kłamstwo jest jedyną ucieczką słabych
Stendhal
Avatar użytkownika
E-Day

ADMINISTRATOR
 
Posty: 7819
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 7:10 pm
Lokalizacja: Mikołów

Re: Witaminy z grupy E

Postprzez Mahi01 » września 17th, 2020, 7:33 am

Hulu supports a wide variety of devices that you can use to stream with us. enter hulu activation code You can activate any of them at any time, as well as remove them from your account.Hulu Activation code will be on your TV when you open Hulu App. enter activation code for hulu If your account required activation then it will display on your screen then use online. Hulu Plus is available for streaming on popular gaming consoles like PlayStation 3 (PS3), Xbox 360 and Roku, as well as on the computer. By downloading the Hulu Plus application and activating your account, you can stream television shows and movies from the Hulu site. hulu device activation code visit hulu activate now.
Mahi01

DOMOWNIK
 
Posty: 529
Dołączył(a): sierpnia 1st, 2020, 10:24 am

Następna strona

Powrót do Dodatki, suplementy, parafarmaceutyki...

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości