• Reklama

Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Ułatwia spalanie kalorii, modeluje sylwetkę, daje endorfinowego kopa... 3 x 1 godzinka sportu w tygodniu - i człowiek czuje, że żyje!

Re: Odp: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez Ruda2108 » czerwca 5th, 2014, 6:55 am

pilateska napisał(a):Łooo matko, a nie można po prostu... biegać?


:lol: dobre
:kawa:
Avatar użytkownika
Ruda2108

DUMA SICZY
 
Posty: 28441
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 6:35 am

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez tusiek891 » czerwca 5th, 2014, 7:25 am

Poczytałam:) część tych elementów wykorzystuję w swoim treningu:)
Avatar użytkownika
tusiek891

BANITA SICZOWY
 
Posty: 12592
Dołączył(a): czerwca 25th, 2011, 7:58 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez Gosiasamosia » czerwca 5th, 2014, 8:56 am

pilateska napisał(a):Nie wspomniałaś, że będzie mowa o planach i treningach przygotowujących do maratonu...
Cóż, nie ten poziom...


Nie wspominałam, bo nie mam zamiaru wrzucać tu takich planów.
Pisałam wyżej, że wrzucę informacje, które przekazał nam J. Skarżyński odpowiadając nam na pytania
jak biegać z głową i jak trenować, aby osiągać dobre wyniki.
Może skorzystać zarówno początkujący biegacz jak i zaawansowany. Jeżeli uważasz, że Twój poziom jest...właściwie to nie wiem jaki..niski?
to chciałaś napisać? - to nie korzystaj. Może kiedyś zmienisz zdanie, tak jak ja zmieniłam po 2 latach biegania bez patrzenia na zegarek.
Dzielę się tym co posiadam, bo może akurat komuś się przyda ta wiedza.
Ja ze swojej strony mogę napisać, że odkąd zmieniłam plan treningowy poprawiłam czas zarówno na 5km, jak i na 10km.
Mam nadzieję, że na zaplanowanym za kilkanaście dni półmaratonie też mi się to uda.
ĆWICZENIA
Obrazek

IV faza od 24 stycznia 2011
Avatar użytkownika
Gosiasamosia

BANITA SICZOWY
 
Posty: 12112
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 9:28 pm

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez tusiek891 » czerwca 5th, 2014, 8:59 am

Gosia, to półmaraton już coraz bliżej :) Super :)
Ja poprawiłam swoją wytrzymałość, co do czasu to nie wiem. GPS żyje swoim życiem. Dzisiaj zmienię trasę, więc może coś z tego wyniknie.
Avatar użytkownika
tusiek891

BANITA SICZOWY
 
Posty: 12592
Dołączył(a): czerwca 25th, 2011, 7:58 am
Lokalizacja: Poznań

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez pilateska » czerwca 5th, 2014, 10:25 am

no tak, ludzie się zmieniają :lol: Gosia Ty jeszcze rok temu mówiłaś, że zawody nie są dla Ciebie :P
6 lat po Diecie Dukana Obrazek
od września 2017 - 2xME
Avatar użytkownika
pilateska

BANITA SICZOWY
 
Posty: 30430
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 11:54 am

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez BeataR83 » czerwca 5th, 2014, 1:03 pm

Gosiasamosia napisał(a):Bieganie wciąga! Jest nas coraz więcej, dlatego też chciałam się z Wami podzielić planem treningowym przygotowanym dla mojej drużyny
przez Jerzego Skarżyńskiego (http://skarzynski.pl/). Zanim jednak przejdę
do planów wklejam kilka ważnych informacji:


Gosiasamosia napisał(a):
pilateska napisał(a):Nie wspomniałaś, że będzie mowa o planach i treningach przygotowujących do maratonu...
Cóż, nie ten poziom...


Nie wspominałam, bo nie mam zamiaru wrzucać tu takich planów.


Nie tam, żebym się upominały o plany, bo nie są one mi potrzebne ale zmieniasz zdanie co 5 min ;)
Tak jak i pilateska zauważyła jeszcze niedawno (jak podnicałam się startami swojego małzonka) pisałas ze zawody to nie dla ciebie, ze nie lubisz takich spędów itd.

ot takie małe wtrącenie :mrgreen:
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez Gosiasamosia » czerwca 5th, 2014, 6:05 pm

pilateska napisał(a):no tak, ludzie się zmieniają :lol: Gosia Ty jeszcze rok temu mówiłaś, że zawody nie są dla Ciebie :P

Haha, dokładnie tak było! :lol:

BeataR83 napisał(a):Nie tam, żebym się upominały o plany, bo nie są one mi potrzebne ale zmieniasz zdanie co 5 min ;)

ot takie małe wtrącenie :mrgreen:



Zaraz, zaraz..nastąpiło chyba jakieś kosmiczne nieporozumienie. Nie mam zamiaru wrzucać planów do maratonu - wrzucę plany
o których pisałam, czyli jak biegać aby budować wytrzymałość i osiągać lepsze wyniki.

BeataR83 napisał(a):Tak jak i pilateska zauważyła jeszcze niedawno (jak podnicałam się startami swojego małzonka) pisałas ze zawody to nie dla ciebie, ze nie lubisz takich spędów itd.


Z tymi opiniami w zupełności się zgadzam - jeszcze rok temu w życiu by nie przypuszczała, że będę brała udział w biegach zorganizowanych.
Ba! że przebiegnę półmaraton i nabiorę apetytu na więcej! Nawet po pierwszym biegu, w którym brałam udział czułam lekkie rozczarowanie...
zaskoczyło dopiero przy drugim podejściu.
Ale czy to źle, że zmieniłam zdanie? Że przestałam się wstydzić? Do wszystkiego w życiu trzeba dojrzeć..mnie to zajęło dwa lata, a Tuśkowi,
który biega od niedawna zaledwie kilka miesięcy. Każdy z nas jest inny...

Ludzi, którzy startowali zawsze podziwiałam, a Twojemu mężowi kibicowałam i nadal kibicuję.
Nie wiem, czy już przebiegł maraton, czy się dopiero do niego przygotowuje...w każdym razie trzymam kciuki za start i aby udało mu się pokonać królewski dystans w założonym czasie. Mam do tych ludzi ogromny szacunek...wyobrażam sobie ile to wysiłku kosztuje.
ĆWICZENIA
Obrazek

IV faza od 24 stycznia 2011
Avatar użytkownika
Gosiasamosia

BANITA SICZOWY
 
Posty: 12112
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 9:28 pm

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez BeataR83 » czerwca 5th, 2014, 6:19 pm

Tylko krowa zdania nie zmienia ;)

Już kilka razy próbowałam cię sprowokować do dyskusji...w końcu się do mnie odezwalas ... wow...
Super że memu małżonkowi kibicujesz, szkoda że jego żonie przestalas...
Odrazu pisze że to nie jest tak że żona płacze z tego powodu, że czeka żeby jej kibicowanano ale dziwi ja że jednego dnia ma kibica a drugiego już go nie mam... za słabe wyniki ;)
Juz mi lżej. Dziękuję za uwagę!
Avatar użytkownika
BeataR83

BANITA SICZOWY
 
Posty: 16401
Dołączył(a): czerwca 28th, 2011, 8:08 pm

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez ale » czerwca 5th, 2014, 6:33 pm

:) moze ta dojrzalosc tez w innym kierunku idzie ?
Ja Beatko tez zostalam wyrzucona z listy znajomych na fb , mimo , iz z Gosia zawsze dobrze zylam , myslalam , ze bardzo dobrze ;) Ty myslisz , ze masz za slabe wynki , ja chyba zle jem ...
Coz , nic na sile ... ja co prawda tak latwo nie wykreslam osob z ktorymi tyle przeszlam ale kazdy z nas jest inny , moze i ja do tego dojrzeje :lol:
Obrazek
Avatar użytkownika
ale

DUMA SICZY
 
Posty: 119190
Dołączył(a): czerwca 16th, 2011, 7:33 am

Re: Trening aerobowy, czyli o tym jak zacząć biegać

Postprzez Gosiasamosia » czerwca 6th, 2014, 8:16 am

Plan treningowy to nic innego jak umiejętnie skomponowany mix środków, o których pisane było wcześniej.
Sztuką trenerską jest odpowiedni dobór zarówno objętości poszczególnych składników, ale i momentów ich włączania do planu,
przewidzenia reakcji organizmu na zadane bodźce (ocena czasu regeneracji), elastyczne, indywidualne dopasowanie kolejnych działań do zawodnika.

PLANY TRENINGOWE

Treningi trzy razy w tygodniu
Jeśli nie będzie trzech treningów w tygodniu - nasze działania tracą sens. Ale nie to jest najgorsze - po trzech dniach laby od biegania męczymy się dużo szybciej i dużo bardziej, niż przy regularnym, systematycznym treningu, czyli takim, w którym przerwy są najwyżej dwudniowe.

Podstawowym założeniem treningów w takim układzie jest to, by żaden z nich nie następował dzień po dniu.
Moje sugestie - do wyboru: WT - CZW - SOB, albo WT - CZW - N, albo WT - PT - N, albo ŚR - PT - N. Każdy z nich zapewnia optymalną skuteczność planu.
Uwaga - układ z treningową sobotą i niedzielą jest dużo mniej skuteczny (dwa treningi dzień po dniu) i powinien być stosowany tylko w sytuacji, gdy żaden z wcześniej sugerowanych nie wchodzi w rachubę. Ale... wyniki będą gorsze, więc jeśli zależy nam na szybszym rozwoju biegowym, trzeba się jednak jakoś odnaleźć w tych sugerowanych propozycjach.
W planie jest spokojne rozbieganie z przebieżkami (trening nr 1), maszynka do budowania formy sportowej (trening nr 2) i coś, co rozwija nie tylko nasze umiejętności biegowe, ale i stronę mentalną, by opanować nasze reakcje psychiczne podczas dłuuugiego biegania (trening nr 3 - dla długodystansowców)

1. Mikrocykl treningowy:
Trening nr 1. OWB1 (6 - 10 km) + GR + 8 - 10 przebieżki + GS
Trening nr 2. Po rozgrzewce: KROS 35 - 45' + 1 km tr. + GS
Trening nr 3. WB (13 - 18 km) + GR + GS

Uwaga
- raz w miesiącu warto zrobić dłuższą WB - w zależności od poziomu sportowego nawet 25-28 km! (dotyczy biegaczy na dłuższych dystansach)
Bez zmęczenia nie ma sportowego rozwoju, a bez WB nie ma długodystansowca. Dlatego tak ważne jest, by te elementy były w KAŻDYM tygodniu treningowym!

2. Mikrocykl startowy:
Trening nr 1. OWB1 (6 - 10 km) + GR + 8 - 10 przebieżek + GS
Trening nr 2. OWB1 6 - 8 km + GR + 5M
START
Uwaga - trening nr 2 musi być przynajmniej 3 dni przed startem. Jeżeli jest mniej - zrób na dzień - dwa przed zawodami ROZRUCH.

3. Mikrocykl w tygodniu po zawodach:
Trening nr 1. OWB1 (8 - 12 km) + GR
Trening nr 2. Po rozgrzewce: KROS 35 - 45' + 1 km trucht + GS
Trening nr 3. WB (13 - 18 km) + GR + GS


źródło: Jerzy Skarżyński
Ostatnio edytowano czerwca 6th, 2014, 8:28 am przez Gosiasamosia, łącznie edytowano 1 raz
ĆWICZENIA
Obrazek

IV faza od 24 stycznia 2011
Avatar użytkownika
Gosiasamosia

BANITA SICZOWY
 
Posty: 12112
Dołączył(a): czerwca 15th, 2011, 9:28 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sport, sport, SPORT..!

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości